Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Danzhouban Rapport Richárd remizett a rajtlistát vezető orosz Vladiszlav Artyemijevvel 

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Tizedszer rendeznek szuperversenyt Danzhouban, a kínai Hajnan tartományban. A 20-as kategóriájú, 2727 Élő-pontátlagú, nyolc résztvevős viadalra Rapport Richárd is meghívást kapott. Nagymesterünk az első fordulóban a rajtlistát vezető orosz Vladiszlav Artyemijevvel osztozott meg a ponton.  Győzelemmel rajtolt a kétszeres kínai olimpiai bajnok Yu Xangyi, az indiai Santosh Gujrathi Vidit ellen nyert. Az orosz Erneszto Inarkijev az egyiptomi Bassem Amint győzte le. Döntetlennel zárult a kínai Wang Hao és Wei Yi játszmája.  A hivatalos honlap sajnos csak kínai nyelven, magyar idő szerint reggel 8 óra 30 perckor kezdődnek a játszmák.

 

Hajnan a Kínai Népköztársaság legkisebb tartománya, mely az ország déli partjai mellett fekvő szigetcsoporton terül el, amelynek a legnagyobb szigete szintén a Hajnan nevet viseli. A tartomány székhelye és legnagyobb városa Haikou.

Tizedszer rendezik meg a tornát, címvédőként a kétszeres olimpiai bajnok Yu Yangyi szerepel, Rapport Richárd képviseli a magyar színeket. A sorozatot bevezető első viadalon Bu Xiangzhi végzett az élen, sikerét 2012-ben megismételte, egy évvel korábban Ni Hua győzött. 2013-ban és 2014-ben Ding Lirent köszönthették tornagyőztesként. Négy esztendeje a tromsői aranyérmes válogatott éltáblása, Wang Yue diadalmaskodott. 2016-ban az orosz Jan Nepomnjacsij megszakította a kínai sikersorozatot, egypontos előnnyel győzött az indiai Pentala Harikrishna és a címvédő Wang Yue előtt. Lékó Péter nyolc döntetlen mellett a győztestől szenvedett vereséget.

Két esztendeje a 18 esztendős Wei Yi ért el szenzációs sikert, egypontos előnnyel, veretlenül lett tornagyőztes. Érdekesen, eredeti gondolatokkal sakkozott, bátran kockáztatott. Tavaly Yu Yangyi veretlenül ért elsőként a célba.

A kínai sakkozók rendszeresen megmérkőznek egymással, kiélezett csatákat vívnak a bajnokságokon, a nemzetközi tornákon. Örvendetes, hogy Rapport Richárd ismét sorban kapja a meghívásokat a különböző rangú viadalokra, Danzhou után a dortmundi Sparkassen Chess Meeting versenyen is játszik majd.

 

A tornán Rapport az egyes sorszámot húzta, két világos partival kezdhette meg szereplését. Az első játéknapon a sakkvilág élvonalába fél éve berobbant, a legfrissebb júliusi világranglistán tizenegyedik 21 esztendős orosz Vladiszlav Artyemijev ellen döntetlennel rajtolt. A januári rangsorban Artyemijevet csak a 36. helyen jegyezték, gibraltári szenzációs elsősége repítette a legjobbak közé. A félszláv védelmű összecsapásuk a 35. lépésben ért véget pontosztozkodással.

 

A címvédő Yu Yangyi könnyű győzelmet aratott. Az indiai Santosh Gujrathi Vidit elhibázott bástyalépése után többé védelmet nem találhatott.

A kínai derbin a Nimzoindiai védelem egyik jól ismert változatában remizett Wang Hao és Wei Yi.

A 2016-os kontinensbajnokság győztese, az orosz Erneszto Inarkijev sötéttel nyert az egyiptomi Bassem Amin ellen. A világos állásba betört bástyák eldöntötték a pont sorsát.

Az első forduló eredményei:

Rapport Richárd (magyar, 2735) – Vladiszlav Artyemijev (orosz, 2761) döntetlen (Félszláv védelem, 35)

Wang Hao (kínai, 2737) – Wei Yi (kínai, 2741) döntetlen

Yu Yangyi (kínai, 2738) – Santosh Gujrathi Vidit (indiai, 2707) 1 – 0 (Olasz megnyitás, 38)

Bassem Amin (egyiptomi, 2707) – Erneszto Inerkijev (orosz, 2693) 0 – 1 (Királyindiai támadás, 54)

A 2. forduló párosítása:

Vladiszlav Artyemijev – Erneszto Inarkijev

Santosh Gujrathi Vidit – Bassem Amin

Wei Yi – Yu Xangyi

Rapport Richárd – Wang Hao

Verőci Zsuzsa

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

A negyedik forduló hat döntetlene érdekes csatákat hozott

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Zágrábban zajló Croatia Grand Chess Tour 2019 viadal negyedik játéknapján hat döntetlen született. A remikkel az egypontos előnnyel vezető orosz Jan Nepomnjacsij elégedett lehetett, honfitársával, Szergej Karjakinnal osztozott meg a ponton. A norvég világbajnok Magnus Carlsen és az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov küzdelme fordulatokban gazdag csatában ért véget. A francia Maxime Vachier-Lagrave és a holland Anish Giri is elmulasztott kedvező esélyt, a reminél többet remélt az amerikai Fabiano Caruana az örmény Levon Aronjannal szemben. A kínai Ding Liren az amerikai Hikaru Nakamurával, az amerikai Wesley So az indiai Wiswanathan Ananddal kötött békét.

 

A GCT 2019 második viadalának, első klasszikus versenyének negyedik játéknapjának hat döntetlene miatt legkevésbé az egypontos előnnyel vezető Jan Nepomnjacsij bánkódhatott. Honfitársával, Szergej Karjakinnal tizenharmadszor mérkőzött meg, tizedszer osztoztak meg a ponton, a három eldőlt partiban Karjakinnál az előny 2-1-gyel. Karjakin a 2016-os világbajnoki döntő elvesztése óta nem igazán talál magára, a világranglistán fokozatosan vesztett pozíciókat, hiányzik játszmáiból a korábban látott dinamikus játékvezetés. Sötéttel az olasz megnyitásban nem könnyű csodákat művelni, Karjakin királyszárnyi akcióval kezdeményezéshez jutott, Nepomnjacsij szorongatott helyzetéből vezércserével szabadult meg, a sorozatos cserék után lépésismétléssel remiztek.

  

 

A világbajnok Magnus Carlsen hatvanhat játszma óta őrzi veretlenségét. A világelső a tavalyi bieli viadalon szenvedett utoljára vereséget, az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov győzte le, a versenyt is megnyerte. Carlsen a Tata Steel Chess tornán visszavágott, a Gasimov emlékversenyen remiztek, a stavangeri viadalon a döntetlent követő rájátszáson a világbajnok világossal nyert. Zágrábban huszonharmadszor mérték össze erejüket, Carlsen 6-2-es vezetése mellett tizenötödször osztoztak meg a ponton, a forduló legizgalmasabb ütközetét vívták. A világelső „élesre töltött”, korán támadásba lendült, de elvétette az esélyes folytatást.

Mamedgyarov kecsegtető állásban hibázott, előnyét elherdálta, a fordulatos összecsapás remivel ért véget.

A holland Anish Giri bonyolult küzdelemre törekedett, az akció kivitelezésébe pontatlanság csúszott, a francia Maxime Vachier-Lagrave sem tudott élni a lehetőséggel.

 

Döntetlennél joggal remélt többet az amerikai Fabiano Caruana. Az örmény Levon Aronjan negyedik remijét könyvelhette el.

Az amerikai Wesle So és az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand ütközete békés mederben zajlott. A kínai Ding Liren és az amerikai Hikaru Nakamura sem vállalt kockázatot.  

 

A 4. forduló eredményei:

Magnus Carlsen (norvég, 2875) – Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2774) döntetlen (Angol megnyitás, 59)

Levon Aronjan (örmény, 2752) – Fabiano Caruana (amerikai, 2819) döntetlen (Colle megnyitás, 37)

Ding Liren (kínai, 2805) – Hikaru Nakamura (amerikai, 2754) döntetlen (Elfogadott vezércsel, 45)

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2779) – Anish Giri (holland, 2779) döntetlen (Spanyol megnyitás, 46)

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2775) – Szergej Karjakin (orosz, 2748) döntetlen (Olasz megnyitás, 35)

Wesley So (amerikai, 2754) – Viswanathan Anand (indiai, 2767) döntetlen (Angol megnyitás, 27)

Croatia GCT 2019 Zágráb,  2019. június 26-július 8.

kat. XXII (2782)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

0

1

2

1.

Jan Nepomnjacsij

g

RUS

2775

*

.

.

½

1

.

.

1

.

1

.

.

3113

2.

Magnus Carlsen

g

NOR

2875

.

*

.

.

½

.

.

½

1

½

.

.

2879

3.

Wesley So

g

USA

2754

.

.

*

.

.

½

.

½

½

.

1

.

2877

4.

Szergej Karjakin

g

RUS

2748

½

.

.

*

.

.

.

.

.

½

½

½

2

2777

5.

Fabiano Caruana

g

USA

2819

0

½

.

.

*

.

½

.

.

.

.

1

2

2789

6.

Maxime Vachier-Lagrave

g

FRA

2779

.

.

½

.

.

*

½

.

½

.

½

.

2

2772

7.

Levon Aronjan

g

ARM

2752

.

.

.

.

½

½

*

½

½

.

.

.

2

2786

8.

Viswanathan Anand

g

IND

2767

0

½

½

.

.

.

½

*

.

.

.

.

2702

9.

Anish Giri

g

NED

2779

.

0

½

.

.

½

½

.

*

.

.

.

2703

10.

Sahriyar Mamedgyarov

g

AZE

2774

0

½

.

½

.

.

.

.

.

*

.

½

2701

11.

Ding Liren

g

CHN

2805

.

.

0

½

.

½

.

.

.

.

*

½

2671

12.

Hikaru Nakamura

g

USA

2754

.

.

.

½

0

.

.

.

.

½

½

*

2699

Az 5. forduló párosítása:

Szergej Karjakin – Magnus Carlsen

Fabiano Caruana – Wesley So

Anish Giri – Ding Liren

Viswanathan Anand – Maxime Vachier-Lagrave

Sahriyar Mamedgyarov – Levon Aronjan

Hikaru Nakamura – Jan Nepomnjacsij

Verőci Zsuzsa

Fotók: Lennart Ootes

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Nepomnjacsij mesterhármassal egypontos előnnyel vezet, Caruana és Carlsen 68 lépésben remizett

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Zágrábban zajló Croatia Grand Chess Tour 2019 torna harmadik játéknapján az orosz Jan Nepomnjacsij sötéttel legyőzte az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarovot. Mesterhármasával egypontos előnnyel vezet. A viadal szuperrangadója, az amerikai Fabiano Caruana nem tudta gyalogelőnyét érvényesíteni a norvég világbajnok Magnus Carlsennel szemben. Döntetlennel zárult az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand és az örmény Levon Aronjan derbije is. Megosztozott a ponton a francia Maxime Vachier-Lagrave és a kínai Ding Liren, az orosz Szergej Karjakin és az amerikai Hikaru Nakamura játszmája is. A holland Anish Giri az amerikai Wesley So elleni remivel ünnepelte 25. születésnapját.

A sakkvilág fokozott érdeklődéssel várta a zágrábi torna csúcsrangadóját, a tavalyi kihívó és a világbajnok, Fabiano Caruana és  Magnus Carlsen negyvennyolcadik klasszikus összecsapását. A norvég világelső 32 döntetlen mellett 10-5-ös vezetéssel kezdhette a szuperderbit. A világbajnoki döntő óta harmadszor néztek farkasszemet. Tavaly négy tornán is megmérkőztek egymással, Wijk ann Zee-ben és Baden-Badenben remiztek, Carlsen nyerést szalasztott el, a versenyen Caruana győzött.

Hazai pályán Stavangerben Carlsen 77 lépésben győzte le legnagyobb riválisát, de a rosszul rajtoló amerikai nagymester a viadalt Carlsen előtt megnyerte. St. Louisban hármas holtversenyben végeztek az élen, Levon Aronjan csatlakozott hozzájuk. Carlsen bosszankodhatott, fölényes állást rontott el remire. A világbajnoki döntőn mind a 12 klasszikus játszmájuk döntetlennel ért véget, rájátszásban Carlsen három rapidpartiban is diadalmaskodva védte meg címét. Idén Baden-Badenben Caruana nagyot küzdött a döntetlenért. Stavangerben is megosztoztak a ponton, az amerikai nagymester nem használta ki a norvég világelső nagy hibáját. A rájátszásban Caruana győzött a játszmát már tornagyőztesként játszó Carlsen ellen, megfosztotta veretlenségétől.

Caruana és Carlsen ezúttal nem folytatta a világbajnoki döntőn a szicíliai védelem Szvesnyikov-változatában megkezdett elméleti párbajukat. A világbajnok a spanyol megnyitás nyílt változatában ritkább vari mellett döntött, elkerülte az alaposan elemzett folytatásokat. Kiegyenlítődtek az esélyek, Carlsen követett el hibát, Caruana kissé előnyös végjátékot játszhatott, de a különböző színű futók miatt anyagi előnyét nem tudta érvényesíteni, a küzdelmük pattal fejeződött be.

Az orosz Jan Nepomnjacsij mesterhármassal egypontos előnnyel áll az élen. Az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov gyalograblásáért nagy árat fizetett. Magára maradt királya ellen gyors akciót indított, 32 lépést követően már győztesként állhatott fel a sakkasztaltól.

A játéknapon három partiban is az olasz megnyitás került megjátszásra, mindhárom összecsapás békekötéssel zárult. Ötvenegyedszer csatázott Viswanathan Anand és Levon Aronjan. A háromszoros örmény olimpiai bajnokkal szemben az indiai exvilágbajnoknak negatív a mérlege, 36 döntetlen mellett Aronjan 9-5-re vezetett. Az utóbbi években küzdelmeik sorban döntetlennel végződtek, tizenegyszer osztoztak meg a ponton. Utoljára 2016-ban, a moszkvai világbajnok-jelölti döntőn dőlt el csatájuk, Anand nyert és javított a statisztikán. A remisorozat a horvát fővárosban is folytatódott, az olasz megnyitású összecsapásuk kiegyenlített küzdelmet hozott.

A holland Anish Giri az amerikai Wesley So elleni döntetlennel ünnepelte 25. születésnapját.

A francia Maxime Vachier-Lagrave és a kínai Ding Liren a jól ismert ösvényen haladt, MVL próbálta javítani világos játékát, de előnyt nem tudott elérni.

Az orosz Szergej Karjakin és az amerikai Hikaru Nakamura a vezércselben csatázott. Karjakin a Lindores Abbey rapid versenyen legyőzte Viswanathan Anandot, az amerikai nagymester a vezércserére szavazott. Karjakin gyalogot nyert, anyagi előnyét nem tudta érvényesíteni.

A 3. forduló eredményei:

Fabiano Caruana (amerikai, 2819) – Magnus Carlsen (norvég, 2875) döntetlen (Spanyol megnyitás, 68)

Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2774) – Jan Nepomnjacsij (orosz, 2775) 0 – 1 (Királyindiai védelem, 32)

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2779) – Ding Liren (kínai, 2805) döntetlen (Olasz megnyitás, 33)

Viswanathan Anand (indiai, 2767) – Levon Aronjan (örmény, 2752) 1 – 0 (Olasz megnyitás, 41)

Anish Giri (holland, 2779) – Wesley So (amerikai, 2754) döntetlen (Olasz megnyitás, 33)

Szergej Karjakin (orosz, 2748) – Hikaru Nakamura (amerikai, 2754) döntetlen (Vezércsel, 77)

Croatia GCT 2019 Zágráb, 2019. június 26-július 8.

kat. XXII (2782)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

0

1

2

1.

Jan Nepomnjacsij

g

RUS

2775

*

.

.

.

1

.

.

.

1

.

1

.

3

2.

Magnus Carlsen

g

NOR

2875

.

*

.

.

½

.

.

1

½

.

.

.

2

2913

3.

Wesley So

g

USA

2754

.

.

*

½

.

.

.

½

.

1

.

.

2

2912

4.

Maxime Vachier-Lagrave

g

FRA

2779

.

.

½

*

.

½

.

.

.

½

.

.

2770

5.

Fabiano Caruana

g

USA

2819

0

½

.

.

*

.

.

.

.

.

.

1

2801

6.

Levon Aronjan

g

ARM

2752

.

.

.

½

.

*

.

½

½

.

.

.

2775

7.

Szergej Karjakin

g

RUS

2748

.

.

.

.

.

.

*

.

.

½

½

½

2777

8.

Anish Giri

g

NED

2779

.

0

½

.

.

½

.

*

.

.

.

.

1

2668

9.

Viswanathan Anand

g

IND

2767

0

½

.

.

.

½

.

.

*

.

.

.

1

2675

10.

Ding Liren

g

CHN

2805

.

.

0

½

.

.

½

.

.

*

.

.

1

2635

11.

Sahriyar Mamedgyarov

g

AZE

2774

0

.

.

.

.

.

½

.

.

.

*

½

1

2634

12.

Hikaru Nakamura

g

USA

2754

.

.

.

.

0

.

½

.

.

.

½

*

1

2655

A 4. forduló párosítása:

Magnus Carlsen – Sahriyar Mamedgyarov

Levon Aronjan – Fabiano Caruana

Ding Liren – Hikaru Nakamura

Maxime Vachier-Lagrave – Anish Giri

Jan Nepomnjacsij – Szergej Karjakin

Wesley So – Viswanathan Anand

Verőci Zsuzsa

Fotók: Lennart Ootes

Komment 0 | Reblog! 0 |

Carlsen remizett Ananddal, Nepomnjacsij legyőzte az időzavarban hibázó Caruanát

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

A Zágrábban zajló Grand Chess Tour 2019 első klasszikus viadalának második fordulójában öt döntetlen mellett az orosz Jan Nepomnjacsij fordulatokban gazdag partiban hátrányos pozícióból nyert au amerikai Fabiano Caruana ellen, kettős győzelemmel áll az élen. Az „örökrangadón” a világbajnok Magnus Carlsen nem tudta anyagi előnyét érvényesíteni az exvilágbajnok Viswanathan Anaddal szemben. Döntetlennel ért véget az amerikai Wesley So és a francia Maxime Vachier-Lagrave játszmája. Megosztozott a ponton az örmény Levon Aronjan és a holland Anish Giri, az amerikai Hikaru Nakamura és az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov, a kínai Ding Liren és az orosz Szergej Karjakin. A torna harmadik játéknapján mérkőzik meg Caruana és Carlsen.  

A viadal második fordulójában az érdeklődés középpontjában az „örökrangadó”, a négyszeres és az ötszörös világbajnok újabb ütközete állt. Magnus Carlsen és Viswanathan Anand klasszikus időkontroll mellett hatvannyolcadszor mérkőzött meg. A norvég világbajnok elsősorban a két világbajnoki döntőn elért sikereinek köszönhetően 12-8-ra vezetett 47 döntetlen mellett. Összesítésben is Carlsen mérlege volt a kedvezőbb, párharcaikban 73 döntetlen született, a norvég zseni  huszonkilencszer nyert, 19 játszmát vesztett el. A 2014-ben, Szocsiban vívott második párharcuk óta klasszikus kontroll mellett tizenhetedszer csatáztak. Carlsen 2015-ben a GRENKE Chess Classic tornán győzött, Anand a stavangeri viadalon vágott vissza. A Gasimov emlékversenyen, a Sinquefield Kupán és a londoni tornán is remiztek. Három éve csak rapidoztak és snelleztek, 2017-ben Stavangerben, St. Louisban és Londonban megosztoztak a ponton. Tavaly Wijk aan Zee-ben, Baden-Badenben, Stavangerben és St. Louisban sem bírtak egymással.

Az idei Tata Steel Chess tornán a tizedik fordulóban csatáztak, holtversenyben álltak az élen. A norvég világelső a spanyol megnyitás ritka változata mellett döntött, jól érzékelhető volt elképzelése, hogy hosszú küzdelemre kényszerítse 21 évvel idősebb riválisát. Anand remiesélyekkel játszhatott, többször is jobban védekezhetett volna, majd a huszárvégjáték is döntetlent ígért, amikor fatális hibát követett el, a 74. lépés után feladásra kényszerült.

A samkiri Gasimov emlékversenyen is a második játéknapon találkoztak, a vezércselű játszmában az exvilágbajnok pontatlanul cserélt vezért, nem védekezett a legjobban és reménytelen állását a 41. lépésben adta fel.

Kalsruhéban is Magnus Carlsen játszhatott világossal, Viswanathan Anandot láthatóan nyomasztotta az elmúlt két parti emléke. Anand hosszúra sáncolt, a  nyílt h vonalon Carlsen kezdeményezett, reménytelennek látszott az exvilágbajnok helyzete, de kisebb csoda folytán Anand döntetlenre mentette a játszmát. Stavangerben a klasszikus játszmában remiztek, a rájátszásban Carlsen győzött.

A horvát fővárosban a Ragozin védelemben viaskodtak. Carlsen az elméleti párbajban gyalogelőnyt szerzett, a végjátékban nyerőesélyt ért el, az exvilágbajnok nagy csatában kiharcolta a döntetlent.

A döntetlenek fordulójában az egyetlen győzelmet az orosz Jan Nepomnjacsij érte el. Az amerikai Fabiano Caruanával csak hatodszor mérkőzött meg. A fiatal titánok 2006-os lausenne-i viadalán csatáztak először. Caruana a londoni világbajnoki döntőn világossal nézett farkasszemet Magnus Carlsennel a Szvesnyikov-változattal, kedvet kapott, hogy sötéttel felvegye a repertoárjába. Nepomnjacsij a változatban még nem látott hosszúsánccal próbálkozott, terve büntetést érdemelt volna. Caruana időzavarban esélyes állásában többször is hibázott, végzetes bakija vereségéhez vezetett. Az orosz sakkozó kettős győzelemmel vezet.

A kínai Ding Liren az első fordulóban elszenvedett veresége után nem tudott javítani, az orosz Szergej Karjakinnal szemben kecsegtető pozíciójából reminél többet nem tudott kihozni.

Az örmény Levon Aronjan és a holland Anish Giri a katalán megnyitásban osztozott meg a ponton. Az amerikai Hikaru Nakamura és az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov, az amerikai Wesley So és a francia Maxime Vachier-Lagrave játszmákban igazi küzdelem nem bontakozott ki.

A 2. forduló eredményei:

Magnus Carlsen (norvég, 2875) – Viswanathan Anand (indiai, 2767) döntetlen (Ragozin védelem, 78)

Jan Napomnjacsij (orosz, 2775) – Fabiano Caruana (amerikai, 2819) 1 - 0 (Szicíliai védelem, 50)

Ding Liren (kínai, 2805) – Szergej Karjakin (orosz, 2748) döntetlen (Bogoindiai védelem, 51)

Levon Aronjan (örmény, 2752) – Anish Giri (holland, 2779) döntetlen (Katalán megnyitás, 55)

Hikaru Nakamura (amerikai, 2754) – Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2774) döntetlen (Grünfeld védelem, 25)

Wesley So (amerikai, 2754) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2779) döntetlen (Angol megnyitás, 29)

Croatia GCT 2019 Zágráb, 2019. június 26-július 8.

kat. XXII (2782)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

0

1

2

1.

Jan Nepomnjacsij

g

RUS

2775

*

.

.

.

.

.

.

1

1

.

.

.

2

2.

Wesley So

g

USA

2754

.

*

.

½

.

.

.

.

.

1

.

.

2985

3.

Magnus Carlsen

g

NOR

2875

.

.

*

.

.

.

.

.

½

.

1

.

2966

4.

Maxime Vachier-Lagrave

g

FRA

2779

.

½

.

*

.

½

.

.

.

.

.

.

1

2753

5.

Sahriyar Mamedgyarov

g

AZE

2774

.

.

.

.

*

.

½

.

.

.

.

½

1

2751

6.

Levon Aronjan

g

ARM

2752

.

.

.

½

.

*

.

.

.

.

½

.

1

2779

7.

Szergej Karjakin

g

RUS

2748

.

.

.

.

½

.

*

.

.

½

.

.

1

2789

8.

Fabiano Caruana

g

USA

2819

0

.

.

.

.

.

.

*

.

.

.

1

1

2764

9.

Viswanathan Anand

g

IND

2767

0

.

½

.

.

.

.

.

*

.

.

.

½

2632

10.

Ding Liren

g

CHN

2805

.

0

.

.

.

.

½

.

.

*

.

.

½

2558

11.

Anish Giri

g

NED

2779

.

.

0

.

.

½

.

.

.

.

*

.

½

2620

12.

Hikaru Nakamura

g

USA

2754

.

.

.

.

½

.

.

0

.

.

.

*

½

2603

A 3. forduló párosítása:

Fabian Caruana – Magnus Carlsen

Maxime Vachier-Lagrave – Ding Liren

Anish Giri – Wesley So

Viswanathan Anand – Levon Aronjan

Sahriyar Mamedgyarov – Jan Nepomnjacsij

Szergej Karjakin – Hikaru Nakamura

Verőci Zsuzsa

Fotók: Lennart Ootes

Komment 0 | Reblog! 0 |

Carlsen sötéttel 23 lépésben legyőzte Girit, négy győztes a zágrábi torna első játéknapján

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Zágrábban a Grand Chess Tour 2019 klasszikus tornájának első fordulójában négy játszma végződött döntéssel. A norvég világbajnok Magnus Carsen sötéttel 23 lépésben nyert a holland Anish Giri ellen. Világossal szenvedett vereséget az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand, az orosz Jan Nepomnjacsij mért vereséget a viadal doyenjére. Az amerikai szuperrangadón Fabiano Caruana legyőzte Hikaru Nakamurát. Az amerikai Wesley So a világranglista harmadik kínai Ding Lirennel szemben diadalmaskodott. Döntetlennel zárult a francia Maxime Vachier-Lagrave és az örmény Levon Aronjan, valamint az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov és az orosz Szergej Karjakin játszmája.  

 

A Grand Chess Tour  2015-ben útjára indult sorozat ötletgazdája, a sakkozás tizenharmadik világbajnoka,  Garri Kaszparov tette meg a kezdőlést a holland Anish Giri és a norvég világbajnok Magnus Carlsen játszmájában. Huszonharmadszor mérkőztek meg. Az első összecsapásuk a 2011-es Tata Steel Chess viadalon Carlsen világossal 22 lépésben vereséget szenvedett. Tizennégy döntetlen követte a váratlan eredményt, a norvég sakkozó már világbajnokként a Bilbao Masters tornán egyenlített, a tavalyi Gasimov emlékversenyen szerzett vezetést, az idei tornán is győzött.

 

A zágrábi viadal nyitányán sötéttel 23 lépésben kényszerítette megadásra 25 éves ellenfelét. Giri készülhetett arra, hogy a norvég világelső a szicíliai védelemre szavaz, a 3.Fb5-ös változatban a 3…e6-ra voksolt. Giri oly ritkán veszít játszmát villámgyors veresége egyértelmű meglepetés, Carlsen eredeti játékvezetésével, a királyszárnyi akcióval szemben nem volt ellenszere, a 18 döntetlen a világbajnok már 4-1-re vezet.

 

Az amerikai szuperderbin Fabiano Caruana remekelt. A vezércsere divatos változatában Hikaru Nakamura „öngyilkos” gyalograblását Caruana tökéletes játékkal büntette meg. Korábbi csatáik során harmincháromszor osztoztak meg a ponton, Caruana a nyeréssel kiegyenlített, 6-6-ra állnak.

 

A jelentős korkülönbség mellett érthető, hogy az exvilágbajnok Viswanathan Anand és az orosz Jan Nepomnjacsij csak nyolcadszor mérkőzött meg. 2011-ben két remivel kezdtek, 2017-ben Zürichben Nepomnjacsij győzött, Anand St. Louisban egyenlített. Napomnjacsij a horvát fővárosban vezetést szerzett a korábbi öt döntetlen után. A torna doyenje a kettős huszárjátékban újítást vetett be, a folytatásban azonban nem jeleskedett. Sorozatos hibái miatt a 32. lépésben feladásra kényszerült.

 

Wesley So és Ding Liren először 2004-ben az U12-es korcsoportos világbajnokságon mérkőztek meg, a kínai sakkozó győzött. A 2011-es Világkupán a rájátszásban Wesley So diadalmaskodott. Az amerikai olimpiai bajnok először győzte le klasszikus partiban a kétszeres aranyérmes kínai nagymestert. So az angol megnyitású játszmában 16 döntetlen és két vereség után meggyőző vereséget mért Ding Lirenre, sötét futója csapdába esett.

A spanyol megnyitás berlini változatában osztozott meg a ponton Maxime Vachier-Lagrave és Levon Aronjan. A Nimzoindiai védelemben nem bírt egymással Sahriyar Mamedgyarov és Szergej Karjakin.

 

Az első forduló eredményei:

Wesley So (amerikai, 2754) – Ding Liren (kínai, 2805) 1 - 0 (Angol megnyitás, 52)

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2779) – Levon Aronjan (örmény, 2752) döntetlen (Spanyol megnyitás, 50)

Anish Giri (holland, 2779) – Magnus Carlsen (norvég, 2875) 0 – 1 (Szicíliai védelem, 23)

Viswanathan Anand (indiai, 2767) – Jan Nepomnjacsij (orosz, 2775) 0 – 1 (Kettős huszárjáték, 32)

Fabiano Caruana (amerikai, 2819) – Hikaru Nakamura (amerikai, 2754) 1 – 0 (Vezércsel, 40)

Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2774) – Szergej Karjakin (orosz, 2748) döntetlen (Nimzoindiai védelem, 27)

 

A 2. forduló párosítása:

Magnus Carlsen – Viswanathan Anand

Jan Napomnjacsij – Fabiano Caruana

Ding Liren – Szergej Karjakin

Levon Aronjan – Anish Giri

Hikaru Nakamura – Sahriyar Mamedgyarov

Wesley So – Maxime Vachier-Lagrave

Verőci Zsuzsa

Ftók: grandchesstour.com

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Zágrábban folytatódik a Grand Chess Tour 2019, Giri-Carlsen összecsapás az első játéknapon

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Zágrábban folytatódik a nagy sikerű Grand Chess Tour 2019 sorozat. Az Abidjanban megrendezett rapid-és villámverseny után a horvát fővárosban klasszikus tornán vesz részt a meghívott tizenkét sakkozó. A rajtlistát a világbajnok Magnus Carlsen vezeti, a top tízből nyolcan is játszanak a 325 ezer dollár díjalapú viadalon. Carlsen idén már a hetedik tornáján szerepel, hatos nyerősorozata után újabb elsőség megszerzését tűzte ki céljául. A Nemzetközi Sakkszövetség honlapján megjelent a Man szigetén október 10. és 21. között megrendezésre kerülő Chess.com Grand Swiss 2019 tornán jogosult résztvevők névsora. A sakktörténelem legerősebb nyílt versenyének négy magyar résztvevője lesz, Rapport Richárd, Almási Zoltán, Lékó Péter és Berkes Ferenc játszhat. A torna győztese a 70 ezer dollár mellé még kivívja a jövő évi világbajnok-jelölti döntőn való szereplés jogát. 

 

A GCT 2019-es sorozata nyolc versenyből áll, ma este  Zágrábban az első klasszikus torna megnyitóját és a sorsolást tartották meg, szerdán indulnak a sakkórák. A másik viadalt a hagyományos helyszínen, St. Louisban augusztusban rendezik meg. A sorozat nyitányaként Abidjanban a rapid-és villámversenyen a világbajnok Magnus Carlsen diadalmaskodott. A horvát fővárosba hat sorozatban elért első helyével érkezett meg, stavangeri sikere csak növelhette önbizalmát. Riválisainál jobban alkalmazkodott az újításként bevezetett pontozási rendszerhez, a döntetlen esetén a rájátszás szokatlan időbeosztásához.

Alighanem sokakat meglepett, hogy Zágráb egy ilyen nagyszabású torna megrendezésével tér vissza a sakkvilág vérkeringésébe. A sakkozás tizenharmadik világbajnoka, Garri Kaszparov a Grand Chess Tour ötletgazdája horvát állampolgársággal is rendelkezik, 2014-ben a Horvát Sakkszövetség jelölésével szállt harca a FIDE elnöki posztért, a csatározásban alulmaradt Kirszan Iljumzsinovval szemben.   

 

Parádés a zágrábi torna mezőnye, a top tízből nyolcan is játszanak a 12 fős mezőnyben. Carlsenre nagy kihívás vár, de nem véletlen, hogy az egyik legnépszerűbb sakkmagazin, a Hollandiában megjelenő angol nyelvű New in Chess idei negyedik számának borítóján Magnus Carlsen fényképével a költői kérdés: „Stronger than ever?” (Erősebb, mint valaha?)

 

A négyszeres világbajnok fényes sikerekkel övezett pályafutásában egyfajta fordulópont volt, amikor tavaly Londonban a klasszikus tizenkét játszma döntetlene után a rájátszásban legyőzte kihívóját, az amerikai Fabiano Caruanát. A címvédés után idei versenyein szárnyalt, utoljára játszmát a tavalyi bieli tornán az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarovval szemben vesztett, azóta a sakkvilág legjobbjaival vívott küzdelmeiben 62 partiban őrizte meg veretlenségét. Érdeklődéssel várjuk, hogy miként tud megbirkózni az újabb kihívással.

A Croatia Grand Chess Tour résztvevői az Élő-pontszámok sorrendjében:

Magnus Carlsen (norvég, 2875)

Fabiano Caruana (amerikai, 2819)

Ding Liren (kínai, 2805)

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2779)

Anish Giri (holland, 2779)

Jan Nepomnjacsij (orosz, 2775)

Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2774)

Viswanathan Anand (indiai, 2767)

Hikaru Nakamura (amerikai, 2754)

Wesley SWo (amerikai, 2754)

Levon Aronjan (örmény, 2752)

Szergej Karjakin (orosz, 2748)

Az első forduló párosítása:

Wesley So (amerikai, 2754) – Ding Liren (kínai, 2805)

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2779) – Levon Aronjan (örmény, 2752)

Anish Giri (holland, 2779) – Magnus Carlsen (norvég, 2875)

Viswanathan Anand (indiai, 2767) – Jan Nepomnjacsij (orosz, 2775)

Fabiano Caruana (amerikai, 2819) – Hikaru Nakamura (amerikai, 2754)

Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2774) – Szergej Karjakin (orosz, 2748)

Zágrábban a fordulók június 26-tól 16 óra 30 perckor kezdődnek, a hatodik játéknap után, július 2-án lesz az egyetlen pihenőnap. Játszmánként 130-130 perc a gondolkodási idő és lépésenként 30-30 másodperc bónuszidő. A 325 ezer dolláros díjalapból a győztes 90 ezret nyer, 20 GCT pontot kap. Az első helyen előálló esetleges holtversenyt rájátszással eldöntenék.

A klasszikus versenyek díjazása:

Helyezés

Díj

Helyezés

Díj

1.

$90,000

7.

$15,000

2.

$60,000

8.

$13,000

3.

$40,000

9.

$10,000

4.

$30,000

10.

$10,000

5.

$20,000

$10,000

6.

$17.000

12.

$10.000

 

A GCT 2019 tornák helyszínei és az időpontok:

Abidjan (Cote d’Ivore)  május 6-12. Rapid-és villámverseny, 10 résztvevő 150 ezer dollár volt a díjalap, Magnus Carlsen győzött.

Zágráb, június 26-július 8. 12 résztvevős klasszikus torna, 325 ezer dollár díjalap

Párizs, július 26-augusztus 2. Rapid-és villámverseny, 10 résztvevő 150 ezer dollár díjalap

St. Louis, augusztus 8-15. Rapid-és villámverseny, 10 résztvevő 150 ezer dollár a díjalap.

7. Sinquefield Cup (St. Louis), augusztus 15-30.  12 résztvevő, 325 ezer dollár a díjalap

Superbet, Bukarest,  november 4-11. Rapid-és villámverseny, 10 résztvevő, 150 ezer dollár díjalap

Tata Steel India, november 20-27. Rapid-és villámverseny, 10 résztvevő, 150 ezer dollár díjalap

London döntő, november 30-december 10, klasszikus, rapid-és villám, 350 ezer dollár a díjalap.

Versenyenként a pontozás:

Helyezés

Zágráb és St. Louis 7. Sinquefield Cup

Rapid és Villám
(kombinált)

1.

18/20*

13/12*

2.

15

10

3.

12

8

4.

10

7

5.

8

6

6.

7

5

7.

6

4

8.

5

3

9.

4

2

10.

3

1

11.

2

12.

1

Az új világbajnoki rendszerben  a jövő évi nyolc résztvevős világbajnok-jelölti döntőn játszhat a tavalyi londoni döntőn Magnus Carlsentől vereséget szenvedő amerikai Fabiano Caruana. Ketten a Hanti-Manszijszkban szeptember 9. és október 4. között megrendezésre kerülő, 128 résztvevős Világkupáról juthatnak tovább. Berkes Ferenc és Gledura Benjámin a szkopjei Európa-bajnokságról kiharcolta a részvételi jogot, tizenketten az ún. súlyozott Élő-ponttal kapnak meghívást, Rapport Richárd jó eséllyel pályázhat az egyik helyre.

Ketten az idei Grand Prix sorozat négy versenyéről kvalifikálhatják magukat. A moszkvai első tornán az orosz házidöntőt Jan Napomjacsij nyerte meg, Alekszandr Griscsukot győzte le a fináléban. A 16-16 résztvevős tornákat kieséses rendszerben, két-kétjátszmás párharcokkal rendezik meg, 1-1-nél rájátszás dönt. A következő viadal helyszíne Riga, július 11. és 25. között zajlanak már az ütközetek.  Rapport Richárd a súlyozott Élő-pontszámok alapján sajnos nem került be a meghívottak közé.

A FIDE honlapján megjelentette a Chess.com Grand Swiss 2019 viadalra meghívottak listáját. A sakktörténelem legerősebb nyílt versenyén négy nagymesterünk is játszhat, Rapport Richárd, Almási Zoltán, Lékó Péter és Berkes Ferenc is jogosult a részvételre. Man sziget fővárosában, Douglasban október 10. és 21. között rendezik meg a svájci rendszerű tornát, amelynek 432.500 dollár a díjalapja, a győztes a 70 ezer dollár mellé még világbajnok-jelölti címet is nyer.  A vb-jelölti döntőn egy sakkozó súlyozott Élő-pontjával játszhat, egy résztvevőt a rendező jelölhet.

Verőci Zsuzsa

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Marija Muzicsuk az utolsó fordulóban legyőzte a világbajnoki kihívó Alekszandra Gorjacskinát

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Kazanyban az orosz Alekszandra Gorjacskina másfél pontos előnnyel nyerte meg a női világbajnok-jelölti döntőt. Két fordulóval a befejezés előtt már győztes és világbajnoki kihívó a befejező játéknapon vereséget szenvedett az ukrán exvilágbajnoknő Marija Muzicsuktól. Ezüstérmesként az ukrán Anna Muzicsuk zárta szereplését, holtversenyben harmadikként végzett a kínai Tan Zhongyi és az orosz Katyerina Lahno. A kettőstől fél ponttal elmaradva lett ötödik Marija Muzicsuk és a grúz Nana Dzagnidze. Meglepetésre csak hetedik az orosz exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjuk, az utolsó helyet az orosz Valentyina Gunyina szerezte meg. Kitűnő verseny volt, élvezetes, nyíltsisakos játszmákat láttunk, a 56 lejátszott partiból 30 végződött döntéssel, a világos szín 22-8-ra nyert.

A tornagyőztes Alekszandra Gorjacskina tizenhárom fordulón keresztül őrizte veretlenségét, a befejező játéknapon szenvedett vereséget az ukrán Marija Muzicsuktól. A Caro-Kan védelmű partiban a 3.e5-ös változatban divatos folytatás került megjátszásra, Gorjacskina új ötlettel rukkolt ki. A jó folytatással adós maradt, az exvilágbajnoknő biztos kézzel vezette győzelemre haderejét. A rajtlistát vezető Marija az első félidőben krónikus időzavaraiban sokat hibázott, egy pillanatra sem volt versenyben az elsőségért. A hajrában elszenvedett két veresége miatt vesztette el dobogós helyezési reményeit.

Vigasztalhatja, hogy nővére, Anna a hajrában magára talált, és megszerezte a második helyet. Az orosz Alekszandra Kosztenjuk ellen gyors remivel bebiztosította az ezüstérmét.

A grúz Nana Gzagnidze és az orosz Katyerina Lahno partijában a harmadik hely megszerzése volt a tét. Dzagnidze kedvezőbben állt, kecsegtető esélyt is felfedezhettünk, de Lahno kiharcolta  a döntetlent, végül a holtversenyes harmadik helyet. A tornát sikeresen kezdő grúz olimpiai bajnoknő öt játszmát is vesztett, a szoros mezőmnyben ennek ellenére harcban állt a dobogós helyezésért. Lahno csak kettőt vesztett, két nyerése mellett tíz partija ért véget pontosztozkodással.

Megjárta a hadak útját a kínai exvilágbajnoknő Tan Zhongyi. Jó kezdést követően sorozatban három partit vesztett, az utolsó helyre esett vissza. Nagyon mélyről kapaszkodott vissza, a riválisok botladozásainak is köszönheti holtversenyes harmadik helyét. Nehezen érthető, hogy a háromszoros olimpiai bajnok Valentyina Gunyina miként tudott hét játszmát elveszteni.

Az utolsó forduló eredményei:

Anna Muzicsuk (ukrán, 2539) – Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2546) döntetlen (Skót négyeshuszárjáták, 25)

Marija Muzicsuk (ukrán, 2563) – Alekszandra Gorjacskina (orosz, 2522) 1 – 0 (Caro-Kann védelem, 39)

Nana Dzagnidze (grúz, 2510) – Katyerina Lahno (orosz, 2554) döntetlen (Kettős fianchetto, 43)

Tan Zhongyi (kínai, 2513) – Valentyina Gunyina (orosz, 2522) 1 – 0 (Olasz megnyitás, 74)

A női világbajnok-jelölti döntő végeredménye:

FIDE Women's Candidates Kazany, 2019. május 30-június 17.

kat. XII (2532)

1

2

3

4

5

6

7

8

1.

Alekszandra Gorjacskina

g

RUS

2522

*

*

½

½

1

½

1

½

½

0

1

½

½

1

1

1

2666

2.

Anna Muzicsuk

g

UKR

2539

½

½

*

*

0

½

½

1

½

½

0

1

½

½

1

1

8

2580

3.

Tan Zhongyi

g

CHN

2513

0

½

1

½

*

*

0

½

½

0

½

1

½

1

0

1

7

2534

4.

Katyerina Lahno

g

RUS

2554

0

½

½

0

1

½

*

*

1

½

½

½

½

½

½

½

7

2528

5.

Marija Muzicsuk

g

UKR

2563

½

1

½

½

½

1

0

½

*

*

0

½

1

0

½

0

2498

6.

Nana Dzagnidze

g

GEO

2510

0

½

1

0

½

0

½

½

1

½

*

*

0

1

1

0

2505

7.

Alekszandra Kosztenjuk

g

RUS

2546

½

0

½

½

½

0

½

½

0

1

1

0

*

*

0

1

6

2479

8.

Valentyina Gunyina

g

RUS

2506

0

0

0

0

1

0

½

½

½

1

0

1

1

0

*

*

2455

A világbajnok rendszer megváltoztatása mellett A FIDE vezérkara jelentősen megemelte a női top versenyek díjazását. Kazanyban a nyolc résztvevő 200 ezer eurós díjon osztozott. A győztes Alekszandra Gorjacskina 50 ezer eurót nyert, Anna Muzicsuk 40 ezret kapott. Tan Zhongyi és Katyerina Lahno is 27.500 eurót kasszírozott. Marija Muzicsuk és Nana Dzagnidze 17.500 eurót nyert, Alekszandra Kosztenjuk 12 ezer, Valentyina Gunyina 8 ezer euróval „vigasztalódhatott”. A 12 játszmsá világbajnoki döntőnek 500 ezer euró lesz a díjalapja a korábbi 200 ezerrel szemben.

A virtuális világranglista állása:

1.Hou Ji-fan (kínai) 2659

2. Ju Wenjun (kínai) 2592

3. Alekszadra Gorjacskina (orosz) 2564 (+ 27)

4. Humpy Koneru (indiai) 2558

5. Marija Muzicsuk (ukrán) 2551,2 (- 11,8)

6. Katyeruna Lahno (ukrán) 2549 (- 5)

7. Anna Muzicsuk (ukrán) 2547,2 (+ 8,2)

8. Viktorija Cmuilyte (litván) 2538

9. Alekszandra Kosztenjuk (orosz) 2516,6 (- 13,4)

10. Tan Zhongyi (kínai) 2511,! (+ 4,4)

11. Nana Dzagnidze (grúz) 2510,6 (- 0,4)

A világbajnok-jelölti döntő győztese, a világbajnoki kihívó Alekszandra Gorjacskina 1998. szeptember 28-án az orenburgi régióhoz tartozó Orszkban született. Édesapjától tanult meg sakkozni, aki maga is erős sakkozónak számít, Az U10, majd U14-es korcsoportban is világbajnoki címet szerzett, Európa-bajnok lett az U12-ées és U14-es korcsoportban.

Az Északi-sarkkörön fekvő Szalehardba költöztek, Vlagyimir Belov vette át edzéseinek irányítását, 2011-ben lett női nemzetközi mester, egy évvel később nagymester, a kínai Hou Ji-fan mögött második legfiatalabbként. Egy év alatt 2045 Élő-pontról 2333-ra nőtt a pontszáma. 2012-ben és 2013-ban a 20 éven aluli világbajnokságot nyerte meg. 2013-ban debütált a válogatottban, az Eb-n ezüstérmet vehetett át.

Gorjacskina 2015-ben győzött először az orosz női szuperbajnokságon, sikerét két évvel később megismételte. 2015-ben az Európa-bajnokságon győztes orosz csapat legjobb pontszerzője 8-ból 7 ponttal. A vb-n ezüstérmes lett az együttessel. A bakui sakkolimpián meglepetésre csak a negyedik helyen végzett a címvédő válogatott.

2017-ben ezüstérmes volt az egyéni Európa-bajnokságon, ezüstérmes az orosz válogatottal a csapat-vb-n, aranyérmes az Eb-n. Batumiban a csapat ismét lemaradt a dobogóról. Tavaly kapta meg a férfi nemzetközi nagymesteri címet. A csapat-világbajnokságon Asztanában remekelt, az ezüstérmes válogatottban 9-ből 8 pontot gyűjtött.

Kazanyban a kínai exvilágbajnoknő, Hou Ji-fan visszalépésének köszönhetően játszhatott. A rajtlistán ötödikként az első körben honfitársnői ellen 2,5 ponttal alapozta meg sikerét.  A negyedik forduló után még a grúz Nana Dzagnidze vezetett, az ötödik fordulótól már Gorjacskina és többé nem engedte ki a kezéből a vezetést. Félidőben másfél pont volt az előnye.

A második félidő első három fordulójában újfent 2,5 pontot szerzett honfitársnőivel szemben, a tizedik kör után már két és fél ponttal előzte meg Katyerina Lahnót. A verseny eldőlt, a 12. kört követően győztesként, világbajnoki kihívóként ünnepelhették.

Verőci Zsuzsa

Fotók: Etyeri Kublasvili ruchess.ru

Komment 0 | Reblog! 0 |

A világbajnoki kihívó Gorjacskina remizett, Anna Muzicsuk győzelemmel megőrizte másodikhelyét

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Kazanyban a női világbajnok-jelölti döntő 13. fordulójában a győztes, a világbajnoki kihívó orosz Alekszandra Gorjacskina a grúz Nana Dzagnidzével remizett. Az ukrán Anna Muzicsuk sötéttel győzte le az orosz Valentyina Gunyinát, egypontos előnnyel áll a második helyen. Az exvilágbajnoknők rangadóján az ukrán Marija Muzicsuk vereséget szenvedett az orosz Alekszandra Kosztenjuktól. Az orosz Katyerina Lahno hátrányosabb állásból remizett a kínai Tan Zhongyival, s ezzel megőrizte harmadik helyét.

 

A viadalon a szenzációs sikert elért, első helyezésével világbajnoki kihívói jogot szerzett orosz Alekszandra Gorjacskina tizenharmadik partijában lépésismétléssel gyorsan remizett a grúz Nana Dzagnidzével. A grúz nagymesternőnek a döntetlennel életben maradtak reményei, hogy dobogós helyen végezhet, de ehhez a befejező játéknapon az orosz Katyerina Lahnót le kell győznie.

 

Az ukrán Anna Muzicsuk az orosz Valentyina Gunyina elleni győzelmével már érmes, egypontos előnnyel áll a második helyen. A kettős huszárjátékban Gunyina eltért az elmélettől, újítási kísérlete nem vált be. Anna két bástyájáért két könnyűtisztet kapott, anyagi előnyének érvényesítése nagy gondot nem okozott.

 

Katyerina Lhnno a spanyol megnyitás anti-berlini változatában az elméleti párbajt a kínai Tan Zhongyival szemben elvesztette, az exvilágbajnoknő kecsegtető pozícióját azonban nem tudta győzelemig fokozni.

 

A rosszul sikerült rajtja után felzárkózó ukrán exvilágbajnoknő Marija Muzicsuk újabb vereséget szenvedett el. Fordulatokban gazdag játszmában időzavarban végzetese bástyalépést húzott. Az orosz exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjuk vonalzáró huszárlépése pontot tett izgalmas csatájuk végére.

 

A 13. forduló eredményei:

Valentyina Gunyina (orosz, 2506) - Anna Muzicsuk (ukrán, 2563) 0 – 1 (Kettős huszárjáték, 67)
Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2546) - Marija Muzicsuk (ukrán, 2563) 1 – 0 (Szicíliai védelem, 42)
Alekszandra Gorjacskina (orosz, 2522) - Nana Dzagnidze (grúz, 2510) döntetlen (Modern Benoni védelem, 20)
Katyerina Lahno (orsz, 2506) - Tan Zhongyi (kínai, 2513) döntetlen (Spanyol megnyitás, 49)

FIDE Women's Candidates Kazany, 2019. május 30-június 17,

kat. XII (2532)

1

2

3

4

5

6

7

8

1.

Alekszandra Gorjacskina

g

RUS

2522

*

*

½

½

1

½

1

½

1

½

½

.

½

1

1

1

2705

2.

Anna Muzicsuk

g

UKR

2539

½

½

*

*

½

1

0

½

0

1

½

½

½

.

1

1

2586

3.

Katyerina Lahno

g

RUS

2554

0

½

½

0

*

*

1

½

½

.

1

½

½

½

½

½

2529

4.

Tan Zhongyi

g

CHN

2513

0

½

1

½

0

½

*

*

½

1

½

0

½

1

0

.

6

2507

5.

Nana Dzagnidze

g

GEO

2510

0

½

1

0

½

.

½

0

*

*

1

½

0

1

1

0

6

2504

6.

Marija Muzicsuk

g

UKR

2563

½

.

½

½

0

½

½

1

0

½

*

*

1

0

½

0

2470

7.

Alekszandra Kosztenjuk

g

RUS

2546

½

0

½

.

½

½

½

0

1

0

0

1

*

*

0

1

2471

8.

Valentyina Gunyina

g

RUS

2506

0

0

0

0

½

½

1

.

0

1

½

1

1

0

*

*

2480

Az utolsó forduló párosítása:

Anna Muzicsuk – Alekszandra Kosztenjuk

Marija Muzicsuk – Alekszandra Gorjacskina

Nana Dzagnidze – Katyerina Lahno

Tan Zhongyi – Valentyina Gunyina

Verőci Zsuzsa

Fotók: ruchess.ru

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

A "hirtelen halál" játszmában Caruana legyőzte Carlsent, a világbajnok 3 pontos előnnyel lett első

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Stavangerben Magnus Carlsen hárompontos előnnyel nyerte meg az Altibox Norway Chess 2019 viadalt. A norvég világbajnok az utolsó fordulóban elvesztette a presztízsrangadót Fabiano Caruanával szemben. A klasszikus játszmában az amerikai nagymester Carlsen nagy hibájára nem találta meg a fonalas nyerést, a rájátszásban győzte le a világelsőt. Holtversenyben második helyen végzett a kínai Yu Yangyi és az örmény Levon Aronjan. A torna újonca az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov ellen nyert, Aronjan a sötét szín remifórját használta ki az exvilágbajnok Viswanathan Ananddal szemben. Az amerikai Wesley So a francia Maxime Vachier-Lagrave ellen győzött. Az orosz Alekszandr Griscsuk a kínai Ding Lirennel kétszer sötéttel remizett.

 

A hagyományos torna utolsó fordulójában játszották a presztízsrangadót, Fabiano Caruana és Magnus Carlsen találkozóját. A tavalyi versenyen az első játéknapon csaptak össze, a norvég világbajnok világossal legyőzte kihívóját, de a viadal győztesének járó trófeát mégis az amerikai sakkozó emelhette a magasba. Caruana nem folytatta a londoni világbajnoki döntőjükön a szicíliai védelem Szvesnyikov-változatában megkezdett elméleti párbajt, a Rossolimo-változatra szavazott.

A középjátékban vezért adott két bástyáért, a parti finisében Carlsen vezére egyre aktívabb volt. A világbajnok egyenlő esélyű állásban nagyot hibázott, de Caruana a tálcán kínált eséllyel nem élt. A döntetlen után következett a rájátszás, az Armageddon, a „hirtelen halál” játszma. Világosnak 10, sötétnek 7 perce volt, utóbbinak remifórja. Meglepetésre Carlsen tornagyőztesként pontatlanul védekezett, a bástyavégjátékot elvesztette, s egyúttal veretlenségét is. Magnus Carlsen idén sorozatban hatodik versenyén diadalmaskodott, riválisainál jobban alkalmazkodott az új lebonyolítási formához. Két klasszikus játszmát nyert meg, hatszor a rájátszásban volt sikeres.

 

A viadal újonca, a kétszeres kínai olimpiai bajnok Yu Yangyi és valamennyi tornán játszó, két éve tornagyőztes háromszoros örmény olimpiai bajnok Levon Aronjan holtversenyben végzett a második helyen.  Yu Yangyi az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarovra mért vereséget.

 

A régi nagy riválisok, az exvilágbajnok Viswanathan Anand és Levon Aronjan küzdelme a rájátszásba torkollott. Aronjan kihasználta a sötét szín fórját, a két döntetlennel másfél pontot gyűjtött be.

 

A negyedik helyet a két amerikai nagymester osztja. Wesley So a francia Maxime Vachier-Lagrave tévelygéseinek köszönhetően szerzett másfél pontot, MVL a verseny doyenjével, Vishy Ananddal végzett holtversenyben.

 

Hét-hét párharcot vesztett el a két sereghajtó, Mamedgyarov és az orosz Alekszandr Griscsuk. A moszkvai GP-verseny ezüstérmese a kínai Ding Liren ellen kétszer sötéttel remizett.

Alighanem sokat fognak még vitázni az új pontozási rendszerről, az Armageddon parti időbeosztásáról, sötét remifórjáról. A tornán lejátszott 45 klasszikus partiból 11 végződött döntéssel, s kaptak a nagymesterek 2-2 pontot győzelmükért.  A rájátszás során, az ún. Armageddon partiból  huszonegyszer nyert valamelyik fél, tizenháromszor a sötéttel elért döntetlen jelentette a másfél pontot. Magnus Carlsen, Yu Yangyi, Fabiano Caruana és Ding Liren kétszer győzött, Sahriyar Mamedgyarov, Levon Aronjan és Wesley So tudott egy-egy klasszikus játszmát megnyerni. Levon Aronjan, Fabiano Caruana, Viswanathan Anand és Maxime Vachier-Lagrave vesztett egy-egy játszmát, Yu Yangyi és Alekszandr Griscsuk kettőt, Sahriyar Mamedgyarov hármat.

A 250 ezer eurós díjalapból a győztes Magnus Carlsen 75 ezret nyert. Yu Yangyi és Levon Aronjan osztotta a második és harmadik díjat, mindketten 32.500 eurót kaptak.

 

Az utolsó forduló eredményei:

Ding Liren (kínai, 2805) – Alekszandr Griscsuk (orosz, 2775) döntetlen (Grünfeld védelem, 31)

Wesley So (amerikai, 2754) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2779) döntetlen (Angol megnyitás, 59)

Yu Yangyi (kínai, 2738) – Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2774) 1 – 0 (Skót négyeshuszárjáték, 30)

Fabiano Caruana (amerikai, 2819) - Magnus Carlsen (norvég, 2875) döntetlen (Szicíliai védelem, 56)

Viswanathan Anand (indiai, 2767) – Levon Aronjan (örmény, 2752) döntetlen (Olasz megnyitás, 36)

A rájátszás eredményei:

Ding Liren – Alekszandr Griscsuk döntetlen

Wesley So – Maxime Vachier-Lagrave 1 – 0

Fabiano Caruana – Magnus Carlsen 1 - 0

Viswanathan Anand – Levon Aronjan döntetlen

7. Norway Chess 2019 Stavanger, 2019.június 3-14.
 

H.

Név

Ti

Élő

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Pont

1

Magnus Carlsen

GM

2875

 X

2

½ 1

½ 0

½ 1

½ 1

½ 1

½ 1

½ 1

2

13½

2

Yu Yangyi

GM

2738

0

 X

½ 0

½ 1

0

½ 1

½ 1

½ 1

2

2

10½

3

Levon Aronjan

GM

2752

½ 0

½ 1

 X

0

½ 1

½ 1

½ 0

½ 1

2

½ 1

10½

4

Fabiano Caruana

GM

2819

½ 1

½ 0

2

 X

½ 0

0

2

½ 1

½ 0

½ 1

10

5

Wesley So

GM

2754

½ 0

2

½ 0

½ 1

 X

½ 0

½ 1

½ 0

½ 1

½ 1

10

6

Ding Liren

GM

2805

½ 0

½ 0

½ 0

2

½ 1

 X

½ 0

½ 0

2

½ 0

7

Maxime Vachier-Lagrave

GM

2779

½ 0

½ 0

½ 1

0

½ 0

½ 1

 X

½ 0

½ 1

½ 1

8

8

Viswanathan Anand

GM

2767

½ 0

½ 0

½ 0

½ 0

½ 1

½ 1

½ 1

 X

0

½ 1

8

9

Sahriyar Mamedgyarov

GM

2774

½ 0

0

0

½ 1

½ 0

0

½ 0

2

 X

½ 0

10

Alekszandr Griscsuk

GM

2775

0

0

½ 0

½ 0

½ 0

½ 1

½ 0

½ 0

½ 1

 V

Verőci Zsuzsa

Fotók: Lennart Ootes

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

A 20 éves orosz Alekszandra Gorjacskina a világbajnok-jelölti döntő győztese, Ju Wenjun kihívója

Címkék: Nem tartozik hozzá címke

Kazanyban a 20 éves orosz Alekszandra Gorjacskinát két fordulóval a világbajnok-jelölti döntő befejezése előtt már győztesként ünnepelhették. Elsőségével kivívta a jogot, hogy a kínai Ju Wenjunnal a világbajnoki címért megmérkőzhet. A rajtlistán ötödik nagymesternő a kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan visszalépésének köszönhetően kapott meghívást. Az irányított sorsolás miatt mindkét félidőben honfitársnőivel szemben kezdte meg a küzdelmeket, csak két döntetlent engedélyezett riválisainak. Veretlenségét megőrizve érte el fantasztikus sikerét. A kínai Tan Zhongyi ellen kisebb kalandok után remizett, bebiztosította elsőséget. Az ukrán Anna Muzicsuk legyőzte az orosz Katyerina Lahnot, második helyre lépett előre. Húga, Marija kikapott az orosz Valentyina Gunyinától. Ötödik vereségét szenvedte el az orosz exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjuk, a grúz Nana Dzagnidze hét forduló után tudott ismét partit nyerni. A pihenőnap után vasárnap játsszák a 13. fordulót.

 

Hazai pályán az orosz Alekszandra Gorjacskina váratlan, de megérdemelt győzelmet aratott, két fordulóval a világbajnok-jelölti döntő befejezése előtt már világbajnoki kihívóként ünnepelhették. A 20 esztendős nagymesternő Bakuban és Batumiban is tagja volt a sakkolimpián negyedik orosz csapatnak, az Eb-n és a vb-n aranyérmes válogatottnak. Kétszer nyert orosz szuperbajnokságot, 2017-ben ezüstérmes volt az egyéni Európa-bajnokságon. A viadalon eddig hat döntetlen mellett hat győzelmet aratott, a virtuális világranglistán a harmadik helyre lépett előre.

 

A kínai exvilágbajnoknő Tan Zhongyi elleni mai játszmájában kissé gyanúsan állt, de kivágta magát, sőt nyerésre is játszhatott volna, az elsőségét bebiztosító lépésismétlés mellett döntött.

 

Az ukrán Anna Muzcsuk az orosz Katyerina Lahno elleni győzelmével a második helyre lépett előre. Lahno már a megnyitás megválasztásával hibázott, a túlzottan kockázatos döntése büntetést érdemelt.

 

Marija Muzicsuk sok hibával tarkított partiban szenvedett vereséget az orosz Valentyina Gunyinától. A vesztéssel megmaradt lépéshátránya a dobogós helyezésekért vívott küzdelemben.

 

Hét forduló után tudott ismét játszmát nyerni a grúz Nana Dzagnidze. Az orosz exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjuk ötödször kapott ki, s meglepetésre sereghajtó.

 

A 12. forduló eredményei:

Marija Muzicsuk (ukrán, 2563) - Valentyina Gunyina (orosz, 2506) 0 – 1 (Caro-Kann védelem, 81)
Nana Dzagnidze (grúz, 2510) - Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2546) 1 – 0 (Angol megnyitás, 48)
Tan Zhongyi (kínai, 2513) - Alekszandra Gorjacskina (orosz, 2522) döntetlen (Caro-Kann védelem, 55)
Anna Muzicsuk (ukrán, 2539) - Katyerina Lahno (orosz, 2554) 1 – 0 (Spanyol megnyitás, 45)

FIDE Women's Candidates Kazany, 2019. május 30-június 17.

kat. XII (2532)

1

2

3

4

5

6

7

8

1.

Aleksandra Gorjacskina

g

RUS

2522

*

*

½

½

1

½

½

.

1

½

1

.

1

1

½

1

9

2725

2.

Anna Muzicsuk

g

UKR

2539

½

½

*

*

½

1

½

½

0

½

0

1

1

.

½

.

2560

3.

Katyerina Lahno

g

RUS

2554

0

½

½

0

*

*

1

½

1

.

½

.

½

½

½

½

6

2531

4.

Marija Muzicsuk

g

UKR

2563

½

.

½

½

0

½

*

*

½

1

0

½

½

0

1

.

2497

5.

Tan Zhongyi

g

CHN

2513

0

½

1

½

0

.

½

0

*

*

½

1

0

.

½

1

2506

6.

Nana Dzagnidze

g

GEO

2510

0

.

1

0

½

.

1

½

½

0

*

*

1

0

0

1

2505

7.

Valentyina Gunyina

g

RUS

2506

0

0

0

.

½

½

½

1

1

.

0

1

*

*

1

0

2507

8.

Alekszandra Kosztenjuk

g

RUS

2546

½

0

½

.

½

½

0

.

½

0

1

0

0

1

*

*

2439

A vasárnapi 13. forduló párosítása:

Valentyina Gunyina — Anna Muzicsuk
Alekszandra Kostenjuk — Marija Muzicsuk
Alekszandra Gorjacskina — Nana Dzagnidze 
Katyerina Lahno — Tan Zhongyi

Verőci Zsuzsa

Fotók: ruchess.ru

 

Komment 0 | Reblog! 0 |

Legfrissebb bejegyzések

Az azerbajdzsáni Ulvijja Fatalijeva az új Európa-bajnok, egypontos előnnyel győzött
2024. 04. 30.

Rodoszon félidejéhez érkezett a női Európa-bajnokság
2024. 04. 25.

A 17 éves indiai Gukesh és a kínai Tan Zhongyi a világbajnok-jelölti döntők győztesei
2024. 04. 22.

Az utolsó forduló dönt, a 17 éves indiai Gukesh félpontos előnnyel vezet. Nakamurával sötéttel mérkőzik meg
2024. 04. 21.

Gukesh, Nakamura és Nepomnjacsij holtversenyben az élen, Tan Zhongyi félpontos előnnyel vezet
2024. 04. 19.

Nepomnjacsij és Tan Zhongyi félpontoe előnnyel vezet
2024. 04. 18.

Nepomnjaxsij és Gukesh D reizett, Caruana és Nakamura nyert, Lei Tingjie legyőzte Gorjacskinát
2024. 04. 16.

Gukesh D és Nepomnjacsij döntetlennel is megőrizte éllovasi pozícióját, Tan Zhongyi ismét egyedül az élen
2024. 04. 15.

A nyolcadik forduló után Gukesh és Nepomnjaxsij vezet, a női viadalon hármas holtverseny az élen
2024. 04. 14.

A világbajnok-jelölti döntők félidejében Jan Nepomnjacsij és Tan Zhongyi félpontos előnnyel vezet
2024. 04. 12.

Gukesh és Nepomnjacsij remizett, megőrizték holtversenyes első helyüket, Tan Zhongyi előnye is fél pont
2024. 04. 11.

Gukesh 87 lépéses győzelemmel beérte Neomnjacsujt, Nakamura ekőször nyert
2024. 04. 10.

A világbajnok-jelölti döntők negyedik fordulójában Nepomnjacsij myert Vidit ellen, Szalimova legyőzte Konerut
2024. 04. 08.

Praggnanandhaa sötéttel nyert az indiai rangadón Vidit ellen, már a nyitásban meglepte riválisát
2024. 04. 07.

Torontóban Tan Zhongyi kettős győzelemmel rajtolt, békés első forduló, viharos második kör a vb-jelölti döntőkben
2024. 04. 06.

Hirdetés

Feedek

Archívum

Címkefelhő

Sakk Carlsen Lékó Polgár Judit, Aeroflot-verseny Rapport Richárd, Csapat-világbajnokság 2015, Grand Chess Tour, Sparkassen Chess Meeting, Biel Sakkfesztivál, Világkupa Baku, Grand Prix 2015/16, Csapat Európa-bajnokság, Tata Steel Chess 2016, Altibox Norway Chess 2016, Világkupa 2017 Tbiliszi, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Magnus Carlsen, Teherán Női kieséses rendszerű világbajnokság, Világbajnok-jelölti torna Hanti-Manszijszk Anand Aronjan Kramnyik Topalov Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk, Sakkolimpia Tromsø, Világbajnoki döntő 2014 Magnus Carlsen Viswanathan Anand, Csapatbajnokság, Világranglista, Női Európa-bajnokság, Világbajnok-jelölti verseny London Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, Tata Steel 2015 Carlsen Caruana Aronjan Giri Ivancsuk Hou Ji-fan, Grand Prix London, Európa-bajnokság Jereván Polgár Judit Almási Zoltán Balogh Csaba, Riga Női Európa-bajnokság 2017, Női Grand Prix Sardzsa Hou JI-fan Humpy Koneru, Csapat Európa-bajnokság 2013, Női Európa-bajnokság 2016, Grand Prix Peking Lékó Griscsuk Karjakin Gelfand Topalov Kamsky Mamedgyarov, 40. sakkolimpia Isztambul, Grand Prix Párizs Griscsuk Caruana Nakamura Gelfand Ponomarjov, Férfi Európa-bajnokság 2012, Női Európa-bajnokság Plovdiv Hoang Thanh Trang Dzagnidze Gunyina Sztefanova, Wijk aan Zee 2012, Tata Steel 2013 Rapport Richárd, Grand Prix Taskent Caruana Karjakin Nakamura Giri Vachier-Lagrave Gelfand, Grand Prix-verseny Tbiliszi Griscsuk Giri Vachier-Lagrave Mamedgyarov Szvidler, Európa-bajnokság 2015 Jeruzsálem, Grand Prix Szaloniki Topalov Griscsuk Nakamura Caruana Morozevics Ivancsuk, 51. Capablanca emlékverseny, Dortmund Vlagyimir Kramnyik Ruszlan Ponomarjov Hikaru Nakamura Anish Giri, Grand Slam-döntő Anand Carlsen Aronjan Ivancsuk Nakamura, Női Grand Prix Lopota Hou Ji-fan Humpy Koneru Anna Muzicsuk Nana Dzagnidze, Tal-emlékverseny, Baden-Baden 2013 Anand Caruana Adams Naiditsch, Stavanger 2014 Carlsen Aronjan Griscsuk Caruana Kramnyik Topalov Karjakin, St. Louis Carlsen Aronjan Caruana Nakamura Topalov Vachier-Lagrave, 42. sakkolimpia Baku, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Karjakin Nakamura Lékó Péter, Európa-bajnokság Legnica Almási Zoltán Berkes Ferenc Balogh Csaba, Női csapat-világbajnokság 2013, Gibraltár 2015 Hou Ji-fan Topalov Nakamura Szvidler Rapport, Orosz szuperbajnokság Novoszibirszk, St. Louis USA ch 2017, 18. Európa-bajnokság 2017 Minszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2014 Aronjan Nakamura Caruana Gelfand Karjakin Rapport, Királyi verseny Bukarest Caruana Ponomarjov Wang Hao Radzsabov, Csapatbajnokság 2013/14, Taskent GP-verseny Humpy Koneru Zhao Xue Ju Wenjun Katyerina Lahno, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Andrejkin Nepomnjacsij, VIII. Tal-emlékverseny Anand Carlsen Kramnyik Nakamura Karjakin Caruana Gelfand, Csapat-világbajnokság 2013, Rosztov Grand Prix Hou Ji-fan Humpy Koneru, Aeroflot 2012, Gibraltár, Grand Chess Tour 2016 London, Katar 2014 Kramnyik Giri Mamedgyarov Vachier-Lagrave Berkes Gara, Biel Magnus Carlsen Hikaru Nakamura, Orosz szuperbajnokság Szergej Karjakin Alekszandr Griscsuk Peter Szvidler, Grand Prix Genf Usenyina Hou Ji-fan Muzicsuk Dzagnidze Lahno, Aljechin emlékverseny Anand Aronjan Kramnyik Szvidler Gelfand Adams, Capablanca emlékverseny Almási Zoltán, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Biel 2013 Vachier-Lagrave Nepomnjacsij Rapport, Férfi sakkbajnokság, Vugar Gasimov emlékverseny Carlsen Caruana Nakamura Karjakin Mamedgyarov Radzsabov, Capablanca emlékverseny Leinier Dominguez Perez Vaszilij Ivancsuk Almási Zoltán, Mitropa Kupa, VII. Tal-emlékverseny, Grand Prix Zug Lékó Radzsabov Karjakin Caruana Topalov Mamedgyarov Morozevics, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Szergej Karjakin, La Coruna Rapport Richárd, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Grand Prix Zsermuk Hou Ji-fan Humpy Koneru, 60. női bajnokság, Grand Prix 2017 Genf Rapport Richárd, Mitropa-kupa 2017 Balatonszárszó, Grand Prix Taskent Fabiano Caruana Szergej Karjakin Lékó Péter, Női világbajnokság, ACP-verseny Almási Zoltán Wesley So Jan Nepomnjacsij, Hans Suri emlékverseny Biel Hou Ji-fan Maxime Vachier-Lagrave Radoslaw Wojtaszek, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura, 33. Zalakarosi Sakkfesztivál Rapport Berkes Portisch Hoang Mádl, Grand Prix-verseny Chengdu, Ningbo csapat-világbajnokság, Szeged Női bajnokság, Női világbajnoki döntő Hou Ji-fan Humpy Koneru, 61. Női bajnokság Hévíz, Petroszjan emlékverseny Aronjan Griscsuk Kramnyik Gelfand Lékó, Stavanger Altibox Norway Chess 2017 Carlsen So Kramnyik Caruana Anand, Klubcsapatok Európa-kupája, Női csapat-világbajnokság, Grand Prix Ankara, Gibraltár 2013 Ivancsuk Kamsky Adams Hoang Thanh Trang, GRENKE Chess Classic 2015 Carlsen Caruana Anand Aronjan, Stavanger Anand Carlsen Aronjan Topalov Nakamura Szvidler Karjakin, Grand Prix 2017 Moszkva, 32. Mitropa-kupa Meissen, Csapatbajnokság 2016/17, Hoogeveen Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik, 63. Férfi bajnokság Gyula, U16-os sakkolimpia Győr, Csigorin emlékverseny Almási Zoltán Portisch Lajos, Zürich 2015 Caruana Anand Kramnyik Aronjan Nakamura Karjakin, SportAccord Peking, 62. férfi bajnokság, Fabiano Caruana Veszelin Topalov Vaszilij Ivancsuk, Szaratov Lékó Péter, SportAccord 2014 Griscsuk Aronjan Lékó Hou Ji-fan Koneru, 30. Klubcsapatok Európa-kupája Lékó Péter Caruana Griscsuk Topalov Nakamura, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana, 28. Klubcsapatok Európa-kupa, 42. Sparkassen Chess-Meeting Lékó Kramnyik Caruana Adams, Orosz szuperbajnokság Kramnyik Karjakin Szvidler Nepomnjacsij, St. Louis Carlsen Aronjan Nakamura Kamsky, Grand Slam-döntő Aronjan Mamedgyarov Adams Vachier-Lagrave, Klubcsapatok Európa-kupája 2013, Orosz csapatbajnokság 2013, Orosz csapatbajnokság 2012, Európa-bajnokság 2016, 3. Vugar Gasimov emlékverseny, London Chess Classic 2014 Carauna Anand Nakamura Kramnyik Giri Adams, 42. sakkolimpia Baku, Grand Chess Tour 2017 Leuven, Grand Chess Tour 2017 Párizs, Biel Magnus Carlsen Alekszandr Morozevics Alekszej Shirov, 50. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, 33. Klubcsapatok Európa-kupája Antalya, Sencsen 2017, Grand Prix 2017 Rapport, 35. Mitropa-kupa Prága, Női világbajnoki döntő, 4. Sinquefield Kupa St. Louis, 32. Klubcsapatok Európa-kupa, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Szombathely Rapport Richárd Markus Ragger, Rapport Richard, Orosz csapatbajnokság 2014 Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Női GP-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, Grand Slam-döntő Anand Aronjan Ponomarjov, Női világbajnoki döntő 2013 Anna Usenyina Hou Ji-fan, Junior világbajnokság Rapport Richárd, Grand Prix Kazany, Zürich 2014 Carlsen Anand Aronjan Nakamura Caruana Gelfand, Gibraltár 2014 Hoang Thanh Trang Rapport Richárd, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Cramling, Zürich 2013 Anand Kramnyik Caruana Gelfand, Malmő Rapport Van Wely Short Szokolov, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Dzagnidze Sztefanova, London Chess Classic 2012 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Polgár Judit, 40. sakkolimpia Isztambul, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, Wijk aan Zee Tata Steel Chess 2017, Kazany Grand Prix, Világkupa 2013 Kramnyik Karjakin, Mi is történt 2016-ban, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, 44. Sparkassen Chess Meeting Dortmund, Világbajnok-jelölti döntő Moszkva 2016, 7. Danzhou szuperverseny Lékó Péter, Genf Polgár Judit Vlagyimir Kramnyik Hikaru Nakamura Sahriyar Mamedgyarov, Zürich Korcsnoj Chess Challenge, V. Grand Slam-döntő, Hoogeveen Nakamura Hou Ji-fan Giri, Szaratov Lékó Péter Alekszandr Morozevics, Grand Chess Tour 2017 5. Sinquefield Cup St. Louis, Grand Chess Tour 2017 St. Louis, Hikaru Nakamura Levon Aronjan, Női világbajnokság Hou Ji-fan Humpy Koneru Hoang Thanh Trang, Chess.com Man sziget 2017, 33. Mitropa-kupa, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, 45. Sparkassen Chess-Meeting 2017 Dortmund, Csapatbajnokság 2014/15, Világkupa Hanti Manszijszk Szvidler Griscsuk Ivancsuk Ponomarjov, Női Európa-bajnokság Belgrád Hoang Thanh Trang Papp Petra Muzicsuk Dzagnidze Lahno Koszinceva Camling, Csapatbajnokság 2012/13, Női Grand Prix 2015/16 Hanti-Manszijszk, 21. csapat Európa-bajnokság Kréta, Budapesti Tavaszi Fesztivál Szabó László emlékverseny, Sharjah Masters 2017 Gledura, Női Grand Prix Dilijan Usenyina Koneru Muzicsuk Sztefanova, Zürich párosmeccs Kramnyik Aronjan, ACP Tbiliszi, Világbajnok-jelölti verseny London 2013 Carlsen Kramnyik Aronjan Radzsabov Griscsuk Ivancsuk Szvidler Gelfand, 4. Gasimov emlékverseny So Kramnyik, GRENKE Chess Classic 2017 Carlsen Caruana, Világkupa 2013 Aronjan Kramnyik Caruana Griscsuk Karjakin Nakamura Szvidler, A 2012-es év krónikája, Grand Chess Tour 2016 Párizs, Aeroflot 2013, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik Nakamura, Malmő Lékó Péter, Mitropa-kupa 2014, Dubai rapid-és villámvb Magnus Carlsen Viswanathan Anand Hikaru Nakamura Fabiano Caruana Polgár Judit, Hanti-Manszijszk Női Grand Prix-verseny Hou Ji-fan Anna Muzicsuk Zhao Xue Nana Dzagnidze Katyerina Lahno, 45. Bieli Sakkfesztivál Lékó Péter, Tata Steel 2013 Carlsen Anand Aronjan Caruana Nakamura Lékó Péter, Hanti-Manszijszk Csapat-világbajnokság 2017, SportAccord Peking Hou Ji-fan Aronjan Radzsabov Karjakin Lékó Péter, Ningbo csapat-világbajnokság Lékó Péter Polgár Judit Almási Zoltán, Világkupa 2013 Lékó Péter Polgár Judit Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura, London Chess Classic 2011 Anand Carlsen Aronjan Kramnyik, Malmő Lékó Péter, Világbajnoki döntő Viswanathan Anand Borisz Gelfand, Lékó Péter, A 2013-as esztendő krónikája, Világbajnoki ciklus, Rapport Richárd, Magyar Sakkozásért Alapítvány Portisch Lajos, Orosz csapatbajnokság, Grand Prix Baku Caruana Griscsuk Karjakin Gelfand, Rapid és villám-vb Dubai Carlsen Anand Nakamura Caruana Griscsuk Polgár Judit, Rapid-világbajnokság Asztana, Grand Chess Tour 2016 Leuven, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Chess.com Masters Man sziget, Világbajnoki döntő New York Carlsen Karjakin, Grand Prix 2017, Rapid és villám-világbajnokság Doha 2016, X. Tal-emlékverseny Moszkva, Dortmund Lékó Péter Vlagyimir Kramnyik Fabiano Caruana Michael Adams, Világkupa 2013 Lékó Péter Aronjan Kramnyik Caruana Karjakin Nakamura Szvidler, Grand Prix-verseny Chengdu, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, IX. Chess Masters Final Bilbao Carlsen Karjakin, Világkupa Hanti Manszijszk Polgar Judit

Sakkblog

A hazai és a külföldi legjelentősebb tornákról híradás, értékelés, játszmaelemzés. Sztorik, interjúk. Mi újság a sakkvilágban?

Naptár

Reblog